czwartek, 17 stycznia 2019

Sobuźěło?!/Współpraca?!


W 2008 r. w uznaniu zasług w propagowaniu idei wspólnej Europy i wkładu w urzeczywistnienie tej idei, Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zagospodarowania Przestrzennego i Władz Lokalnych Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, 17 kwietniu 2008 roku przyznała Goleniowowi Tablicę Honorową (Plakietę). Taką informację przeczytamy na stronie www.goleniow.pl .Z tej okazji w Goleniowie przy ul. Barnima I ustawiono tablice dotyczące współpracy Goleniowa z krajami Europy. Na jednej z tablic znalazły się informację dotyczące współpracy Goleniowa z Łużycami.


niedziela, 13 stycznia 2019

Reflexion!/ Wobmyslenje!/Zastanowienie się!


Manchmal frage ich mich, warum die jungen Wenden wenig Interesse an ihrer Muttersprache haben? Ist dem jungen Sorben bewusst, dass er neben Deutsch auch seine Muttersprache hat? Wissen der junge Sorben, dass es außer der Staatsbürgerschaft keine Deutschen sind, sondern Slawen wie Polen oder Tschechen, Slowaken, Russen? Warum organisiert niemand Wendenuskurse in Jugendclubs?

 Wótergi wobmyslijom se, cogodla młode Serby/Serskie maju mało zajma za swóju maminu sersku rěc? Jo te młode Serby/Serskie  stej wědobnje, až mimo nimskej rěcy maju swójsku sersku/serbsku maminu rěc? Jo młode Serskie wěźe, až mimo nimskego stata a nimskiego staśaństwa njejsu germańskiego a nimskiego pochada, ale stej Słowiany ako Pólaki abo Čechy, Słowaki, Ruskie? Cogodla nichten we młodostnych klubownjach jejo organizerujo kursow serskej rěcy? 

Czasami zastanawiam się, dlaczego młodzi Łużyczanie mają mało zainteresowania swoim językiem ojczystym? Czy młodzi Łużyczanie są świadomi, że oprócz języka niemieckiego mają swój język ojczysty? Czy młodzi Łużyczanie wiedzą, że oprócz obywatelstwa, nie są Niemcami, ale Słowianami jak Polacy lub Czesi, Słowacy, Rosjanie? Dlaczego nikt nie organizuje kursów języka łużyckiego w klubach młodzieżowych?

piątek, 28 grudnia 2018

Dlaczego podobnie nie można w Goleniowie?!

Szkoda, że nasze władze nie chcą pamiętać, że POWSTAŃCY WIELKOPOLSCY oraz Łużyczanin Arnošt Bart-Brězynčanski byli więzieni w Goleniowie.

środa, 26 grudnia 2018

Jo ideja sobuźěła z Pólakami na zakłaźe serskej rěcy swóju godnotu, cesć a gjardosć winowata měś?



Bravo Tobias,  Njejsom  by myslił se, až ty sy ten pśinosk k zjawności stajiš. W njom jo wjele z tego co som jesny tebje a drugim gronił a pisał, lěcrownož jesny ty sy njejo mnjo derje rozměł. Bóžko ten pśinosk jo jano na nimski, pótakem som dejał nimski tekst pśěłožowat źěk portaloju Google, dokulaž som nimskeje rěcy njejsom znajo. Weto mógu swóje mjenjenje dalej k zjawnosći dawaś. Pó mójim mjenjenju te huknjece serski mimo tšacha wo swóje źiśi a „pólskie wobgrozenje J” winowate teke z Pólakami sobuźěło zachopiś. Se wě, až Pólakam ako bliskorěcym Słowjanam jo lažcej sersku rěc wobknežyś ako tym Nimcam a drugem germanskem ludam. Bóžko DSG w Chóśebuzu abo druge šule wolbu za tych Pólaków maju  njejo. Jolic južo wón jo, toś njejo wón na zakłaźe serskej rěcy. Se wě, až ga źo wó górnoserbsku rěc, toś bližej jim k Čecham a česćinje, lěcrownož mógu teke  wjelu pśijaśeli w Pólskeje namakaś. Se myslim, až ideja sobuźěła z Pólakami na zakłaźe serskej rěcy swóju godnotu, cesć a gjardosć winowata měś. Póstrowy!

poniedziałek, 24 grudnia 2018

Žognowane Gódy a glucne Nowe lěto 2019!

Jo som Dolnoserski? To jo wjelika wěc. Mogu groniś serski i som gjardy na to!/ Ich bin Wendisch/Niedersorbisch? Eine große Sache. Ich kann wendisch/niedersorbisch sprechen und ich bin stolz darauf! Žognowane Gódy a glucne Nowe lěto 2019!♥️😃👍