sobota, 19 stycznia 2019
czwartek, 17 stycznia 2019
Sobuźěło?!/Współpraca?!
W 2008 r. w uznaniu zasług w propagowaniu idei wspólnej
Europy i wkładu w urzeczywistnienie tej idei, Komisja Ochrony Środowiska
Naturalnego, Zagospodarowania Przestrzennego i Władz Lokalnych Zgromadzenia
Parlamentarnego Rady Europy, 17 kwietniu 2008 roku przyznała Goleniowowi
Tablicę Honorową (Plakietę). Taką informację przeczytamy na stronie
www.goleniow.pl .Z tej okazji w Goleniowie przy ul. Barnima I ustawiono tablice
dotyczące współpracy Goleniowa z krajami Europy. Na jednej z tablic znalazły
się informację dotyczące współpracy Goleniowa z Łużycami.
niedziela, 13 stycznia 2019
Reflexion!/ Wobmyslenje!/Zastanowienie się!
Manchmal frage ich mich, warum die jungen Wenden wenig
Interesse an ihrer Muttersprache haben? Ist dem jungen Sorben bewusst, dass er
neben Deutsch auch seine Muttersprache hat? Wissen der junge Sorben, dass es
außer der Staatsbürgerschaft keine Deutschen sind, sondern Slawen wie Polen
oder Tschechen, Slowaken, Russen? Warum organisiert niemand Wendenuskurse in
Jugendclubs?
Wótergi wobmyslijom
se, cogodla młode Serby/Serskie maju mało zajma za swóju maminu sersku rěc? Jo
te młode Serby/Serskie stej wědobnje, až
mimo nimskej rěcy maju swójsku sersku/serbsku maminu rěc? Jo młode Serskie wěźe,
až mimo nimskego stata a nimskiego staśaństwa njejsu germańskiego a nimskiego
pochada, ale stej Słowiany ako Pólaki abo Čechy, Słowaki, Ruskie? Cogodla
nichten we młodostnych klubownjach jejo organizerujo kursow serskej rěcy?
Czasami zastanawiam się, dlaczego młodzi Łużyczanie mają
mało zainteresowania swoim językiem ojczystym? Czy młodzi Łużyczanie są
świadomi, że oprócz języka niemieckiego mają swój język ojczysty? Czy młodzi
Łużyczanie wiedzą, że oprócz obywatelstwa, nie są Niemcami, ale Słowianami jak
Polacy lub Czesi, Słowacy, Rosjanie? Dlaczego nikt nie organizuje kursów języka
łużyckiego w klubach młodzieżowych?
czwartek, 10 stycznia 2019
piątek, 28 grudnia 2018
Dlaczego podobnie nie można w Goleniowie?!
Szkoda, że nasze władze nie chcą pamiętać, że POWSTAŃCY WIELKOPOLSCY
oraz Łużyczanin Arnošt Bart-Brězynčanski byli więzieni w Goleniowie.
środa, 26 grudnia 2018
Jo ideja sobuźěła z Pólakami na zakłaźe serskej rěcy swóju godnotu, cesć a gjardosć winowata měś?
Bravo Tobias, Njejsom
by myslił se, až ty sy ten pśinosk k
zjawności stajiš. W njom jo wjele z tego co som jesny tebje a drugim gronił a
pisał, lěcrownož jesny ty sy njejo mnjo derje rozměł. Bóžko ten pśinosk jo jano
na nimski, pótakem som dejał nimski tekst pśěłožowat źěk portaloju Google, dokulaž
som nimskeje rěcy njejsom znajo. Weto mógu swóje mjenjenje dalej k zjawnosći dawaś.
Pó mójim mjenjenju te huknjece serski mimo tšacha wo swóje źiśi a „pólskie
wobgrozenje J”
winowate teke z Pólakami sobuźěło zachopiś. Se wě, až Pólakam ako bliskorěcym Słowjanam
jo lažcej sersku rěc wobknežyś ako tym Nimcam a drugem germanskem ludam. Bóžko
DSG w Chóśebuzu abo druge šule wolbu za tych Pólaków maju njejo. Jolic južo wón jo, toś njejo wón na
zakłaźe serskej rěcy. Se wě, až ga źo wó górnoserbsku rěc, toś bližej jim k Čecham
a česćinje, lěcrownož mógu teke wjelu pśijaśeli
w Pólskeje namakaś. Se myslim, až ideja sobuźěła z Pólakami na zakłaźe serskej
rěcy swóju godnotu, cesć a gjardosć winowata měś. Póstrowy!
poniedziałek, 24 grudnia 2018
Žognowane Gódy a glucne Nowe lěto 2019!
Jo
som Dolnoserski? To jo wjelika wěc. Mogu groniś serski i som gjardy na
to!/ Ich bin Wendisch/Niedersorbisch? Eine große Sache. Ich kann
wendisch/niedersorbisch sprechen und ich bin stolz darauf! Žognowane
Gódy a glucne Nowe lěto 2019!♥️😃👍
Subskrybuj:
Posty (Atom)







