sobota, 14 marca 2015

Lekcja w pětk 13.03.2015 zeger 13:30 w Gymnaziju cysło 2 w Pólskej.

Lube pśijaśele,
Młode pólske huknice (źowća) mimo myta a dobrej cenzury za swóje huknjenje serskej rěcy jo swój lichotny cas k serskej rěcy pśiwdajo. Na zachopjeńku zmakanja w rědnownji cysło 19 Gymnazija cysło 2 w Goleniowje w Pólskej naše huknice cytajo (lazujo) teksty z wucbnicy „Zakłady dolnoserbskeje rěcy” awtorstwa kněza Alfreda Měškanka abo Płomje, a teke „Nowego Casnika”. Teke je pśełožujo do pólskej rěcy. Pón teke samske sebje pśepytowuju za serske słowa a pśełožuju jo do pólšćiny abo pólske do seršćiny. Njejo pśi tom pšašajo cogodla to dejm gótowaś, ale normalnje a rad lubuju gótowaś tu nadawki na serski. W tom źěle njok zastupiś młodych Serskich/ Serbow, ale jich partnary byś. Bóžko jano šesć źowćow tego dnja pśichwatało, dokulaž dwě jo chore były. Dołojce stej pśez mě wótmalowany hobraz z lekcji pětk 13.03.2015 zeger 13:30 w Gymnaziju cysło 2 w Pólskej. Póstrow!



niedziela, 11 stycznia 2015

Serske jsy we Dolnej Łužycy./ Łużyckie wioski na Dolnych Łużycach.

How sćo tych serskich namakaśo!/ Tutaj odnajdziecie Łużyczan!
http://www.unser-stadtplan.de/Kreiskarte/Spree-Neisse/city/Drachhausen-Hochoza-.map
  http://www.unser-stadtplan.de/Kreiskarte/Spree-Neisse/city/Burg-Spreewald-Borkowy-Blota-.map
http://www.unser-stadtplan.de/Kreiskarte/Spree-Neisse/info/Bergbautour-Janschwalde-Jansojce-.map
http://www.unser-stadtplan.de/Kreiskarte/Spree-Neisse/info/Gurkenradweg-Drehnow-Drjenow-.map
 http://www.unser-stadtplan.de/Kreiskarte/Spree-Neisse/city/Dissen-Desno-.map
 http://www.unser-stadtplan.de/Kreiskarte/Spree-Neisse/info/Gurkenradweg-Briesen-Brjazyna-.map
 http://www.unser-stadtplan.de/Kreiskarte/Spree-Neisse/info/Fischereimuseum-Peitz-Picnjo-.map
 http://www.unser-stadtplan.de/Kreiskarte/Spree-Neisse/info/Gurkenradweg-Schmogrow-Smogorjow-.map

wtorek, 6 stycznia 2015

Moje hobmyslenje za Dolnoserbski gymnazij w Chóśebuzu a serskej šulskej a rěcnej polityce!

http://www.nsg-cottbus.de/index.php/se/



Moje hobmyslenje za Dolnoserbski gymnazij w Chóśebuzu a serskej šulskej a rěcnej polityce!
To jo se mě wjelgin spódoba ga jo te Serby a Serske w gromaźe do kompromisa du! To wažna wěc k tym luźam k prědkoju hyś a dowol jim za jich serske abo serbske rěcy dawaś. Daś wšykne tśi serske abo serbske rěcy dej k tym luźam słušaś, pótakem  równo tak górnoserbska a dolnoserska, a teke ta slepjańska rěc. Nichten njamožo tym luźam w głowje měšaś a groniś kak maju groniś! Wócywidne, až šulska rěc deje pitśku hynakša ako ta ludowa byś, dokulaž tak równo jo teke w drugich rěcach. Weto serska/ serbska rěc winowata měś zwisk z tu ludowu a nic cuzu rěcu byś. Po mójim mjenju te slědne lěta po lěśe 1945 jo wjele škódy dolnoseršćinje pśinjasli, pótakem ta rěcna polityka jo winowata se pśemjeniś. Toś ta  demokracija w powědanju na nimski we Dolnoserbskim gymnaziju w Chóśebuzu teke dobra njejo a wjele škódy dolnoserskej/ dolnoserbskej rěcy njasć. Ga jo ta dolnoserbska/dolnoserska rěc ma traś, njamožo dobrowolność powědanja na serski/serbski byś. Te hukniki kenž pśidu z zakładnych šulow winowate zakłady dolnoserbskej/ dolnoserskej rěcy nahuknuś. Teke lěpša jo šula z połojcu mału licbu luźi, źož wšykne hukniki a ceptary powědaju na serski/ serbski ako jano nimski. Taka prěstižowa serska/ serbska šula wjele dobrego za Serbow/ Serskich pśinjaso a žednej škódy nimšćinje natwari njejo. Togodla trěbne jo to dogrono by te serske/serbske rěcy nic tym funkcjonarjam w šuli a jich idejam były, ale teke trěba jo móst mjazy tymi starymi a młodymi na twariś. Na drugi part móžośo južo tu dolnosersku a slepjańsku rěc k rowu k kjarchoboju stajiś. Som raz dobru ideju słyšał, źož synsyna sobu pśi starkich a starkimi na serbski/serski rozgraniali, lěcrownož derje nimski znali pśi swójich starkich njejo, dokulaž njesu tu zmužnosć měli. Wocywidne, až wóni nic pśeśiwo nimskej rěcy měli, a jano tu cesć za starkich a gjardosć za swóju maminu rěc a narod.
Z hutšobnym póstrowom Tomasz Olgierd Major z Maszewa w Pólskej.